Polska Izba Ubezpieczeń

Wróć do wszystkich klientów

PIU: Polisy dla sezonowych pracowników

Wakacje dla młodzieży i studentów nie zawsze są czasem beztroskiego wypoczynku. Wiele osób decyduje się na podjęcie pracy za granicą, zwłaszcza w obrębie Unii Europejskiej. Obecnie na Europejskim Portalu Mobilności Zawodowej Eures.eu znajduje się ponad 1,4 mln ofert pracy za granicą u ponad 9 tys. pracodawców, z czego ponad połowa –750 tys. – w samych tylko Niemczech[1]. Młodzi ludzie, chcąc dorobić do kieszonkowego na studia, wyjeżdżają do naszych zachodnich sąsiadów, Wielkiej Brytanii, czy Holandii. Zapominając jednak o kosztach związanych z opieką medyczną za granicą, narażają się ogromne straty, które mogą ciągnąć się za nimi latami.

Osoby, które decydują się zdobyć jedno ze swoich pierwszych doświadczeń zawodowych za granicą muszą zmierzyć się z wieloma stresującymi aspektami swojego wyjazdu. Należą do nich: znalezienie zatrudnienia, noclegu oraz załatwienie wszystkich kwestii formalnych i logistycznych związanych z przeprowadzką. W wirze czasochłonnych przygotowań nie można zapomnieć o najważniejszym – o własnym bezpieczeństwie. Nawet jeśli pracodawca za granicą zapewnia nam zadowalające warunki pracy i mieszkanie, to po stronie pracownika zostaje zazwyczaj wykupienie stosownego ubezpieczenia jeszcze w Polsce. Na czas wakacyjnych wyjazdów potrzebna będzie polisa obejmująca koszty leczenia za granicą, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej i NNW i KL (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia).

Ubezpieczenie turystyczne nie tylko na wakacje

W przypadku tego pierwszego dobrym rozwiązaniem jest nabycie odpowiedniej polisy turystycznej. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) może nie wystarczyć, bowiem pokrywa tylko część kosztów i to tylko w krajach Unii Europejskiej i EFTA, nie obowiązuje np. za oceanem. Co więcej dotyczy ona świadczeń podstawowych, a w każdym kraju lista darmowych badań i konsultacji lekarskich może się różnić. Karta EKUZ nie zagwarantuje również powrotnego transportu do Polski. Ubezpieczenia turystyczne można z kolei kształtować według swoich potrzeb i indywidualnie ustalać zakres świadczeń i sumę ubezpieczenia. Nie wszystkie obejmują ryzyko złamań czy choroby tropikalnej, której możemy się nabawić również w Hiszpanii czy południowych Włoszech.

– Trzeba mieć na uwadze to, że im wyższa suma ubezpieczenia, tym większa jest ochrona. Jeżeli jedziemy do pracy, to warto przeanalizować jakie potencjalne ryzyko będzie nam towarzyszyć na co dzień. Inaczej odpowie na to pytanie student, który jedzie dorobić na budowie, a inaczej pracownik call-center – mówi Marcin Tarczyński, analityk Polskiej Izby UbezpieczeńMusimy też koniecznie o zamiarach podjęcia pracy uprzedzić ubezpieczyciela i liczyć się z tym, że cena polisy turystycznej na czas pracy sezonowej może być nieco wyższa.

Nieznajomość języka to nie problem

Polisy NNW i OC w życiu prywatnym powinny chronić zarówno w Polsce, jak i za granicą, ale – podobnie jak w przypadku każdego rodzaju ubezpieczenia – kluczem jest ich zakres. Dlatego ważne jest dokładne przeczytanie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Za granicą szczególnie przydatny będzie dodatkowy pakiet assistance, dzięki któremu ubezpieczyciel zapewni m.in.: pomoc tłumacza czy pomoc w organizacji powrotu do Polski.

Cena polisy zależna jest od zakresu ubezpieczenia oraz czasu, jaki planujemy spędzić za granicą. Kilkumiesięczna polisa, w skład której wchodzą koszty leczenia i NNW rozpoczyna się od kilkudziesięciu złotych w zależności od ubezpieczyciela – mówi Marcin Tarczyński, analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń i radzi: - Na dłuższy wyjazd warto rozważyć ubezpieczenie od utraty bagażu i ważnych dokumentów, bo jest to realne zagrożenie, które może pokrzyżować plany podjęcia pracy za granicą.

W okresie letnim wiele mówi się o korzyściach płynących z wykupowania polis turystycznych. Te sprawdzą się nie tylko w wakacyjnych kurortach, ale również podczas sezonowych prac za granicą. Ale aby uniknąć nieprzyjemnych rozczarowań trzeba zawczasu dokładnie sprawdzić sumę ubezpieczenia oraz zakres gwarantowanych świadczeń. Odpowiednio dobrana polisa ochroni nas przed perspektywą tego, że w wyniku choroby bądź wypadku do wyjazdu w celu zarobkowym będziemy musieli jeszcze dopłacić. Koszty leczenia za granicą mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy euro.

[1] Źródło: https://ec.europa.eu/eures/public/pl/homepage (stan na 12.07.2017).

Polska Izba Ubezpieczeń jest organizacją samorządu branżowego reprezentującą wszystkie zakłady ubezpieczeń działające w Polsce. Do podstawowych zadań PIU należy wspieranie ustawodawcy w zakresie kształtowania prawa asekuracyjnego. Izba prowadzi także działania mające na celu zwiększenie świadomości ubezpieczeniowej społeczeństwa oraz prowadzenie wielostronnego dialogu na rzecz rozwoju sektora ubezpieczeń w naszym kraju. Polska Izba Ubezpieczeń działa od 1990 roku.