3M Poland

Wróć do wszystkich klientów

3M™ Glass Bubbles – wypełniacze mikrosferyczne o wielu możliwościach zastosowania

Jak produkować coraz lżejsze samochody, które będą zużywały mniej paliwa? W jaki sposób zwiększyć wydajność wydobycia ropy naftowej? Co dodać do składu farb i materiałów budowlanych, aby poprawić ich parametry jakościowe? Odpowiedź na te, pozornie odległe od siebie, pytania ma jeden wspólny mianownik – 3M™ Glass Bubbles.

Czym są mikrosfery szklane?

3M™ Glass Bubbles to wypełniacze mikrosferyczne marki 3M, które odgrywają coraz większą rolę w produkcji kompozytów. Są to szklane, puste w środku kulki. Ich kształt sprawia, że wyróżniają się najmniejszym stosunkiem powierzchni do objętości w porównaniu z innymi wypełniaczami. W procesie ich produkcji zastosowano sodowo-wapniowe szkło borokrzemianowe, co nadaje im pożądaną wytrzymałość. Wyróżniają się przy tym niską gęstością i wodoodpornością.

Zastosowanie 3M™ Glass Bubbles w różnych branżach

Mikropęcherzyki Glass Bubbles znajdują swoje zastosowanie m.in. na rynku materiałów budowlanych. Mogą tam być stosowane jako wypełniacze m.in. do farb antykondensacyjnych, powłok izolacji termicznej, szczeliw czy tynków szpachlowych. Dzięki ich użyciu otrzymujemy materiały budowlane o mniejszej kurczliwości, a tym samym lżejsze i łatwiejsze w obróbce. Warto zwrócić też uwagę na wydrążoną budowę mikrocząsteczek 3M™ Glass Bubbles, która nadaje im zróżnicowaną efektywność w zakresie rozpraszania i odbijania światła, co zostało wykorzystane w farbach odbijających promieniowanie słoneczne (tzw. „solarnych”).

Przeprowadzone badania pokazują wyjątkowe właściwości mikrosfer szklanych 3M™ Glass Bubbles w zakresie odbicia promieniowania słonecznego i ciepła. Dzięki ich zastosowaniu możemy poprawić reflektancję promieniowania, a co za tym idzie – zwiększyć efektywność termiczną powłoki dachowej lub fasadowej. W taki sposób te niepozorne mikrocząsteczki mogą przyczynić się do obniżenia rosnących kosztów energii – mówi Kevin J. Rink, specjalista do spraw aplikacji 3M Advanced Materials Division.

Mikrosfery szklane 3M™ Glass Bubbles pozwalają optymalizować parametry chemiczne, fizyczne i optyczne różnych materiałów, np. obniżyć masę elementów przy jednoczesnym zwiększeniu ich wytrzymałości. Znajduje to zastosowanie m.in. w przemyśle samochodowym. Wykorzystując unikalne właściwości tych mikropęcherzyków, możemy zmniejszyć masę pojazdu nawet o 35 kg, co bezpośrednio przekłada się na oszczędności zużycia paliwa, a tym samym wysokości rachunków na stacjach benzynowych i ograniczeniem emisji CO2.

Kolejną gałęzią, w której znajdują zastosowane mikrosfery szklane, jest przemysł rafineryjny. Stosując je w płuczkach i zawiesinach cementowych, możemy zmniejszyć i kontrolować ciśnienie w otworze, a dzięki temu zwiększać produktywność wydobycia ropy czy gazu.

Gama zastosowań 3M™ Glass Bubbles cały czas rośnie. Są wykorzystywane w najróżniejszych podzespołach oraz produktach wytłaczanych i formowanych wytryskowo – od mebli aż po elektronikę.

Więcej informacji jest dostępnych na stronie internetowej: https://engage.3m.com/farby-i-powloki

 

***

O firmie 3M 

W ramach struktur 3M wykorzystujemy odkrycia naukowe naszej firmy i dzielimy się nimi, aby ulepszać codzienne życie milionów ludzi na całym świecie. Wartość sprzedaży 3M sięga ponad 30 miliardów dolarów, a 90 tysięcy naszych pracowników efektywnie współpracuje z Klientami na całym świecie. Więcej na temat kreatywnych i odpowiadających na światowe problemy rozwiązań 3M można przeczytać na stronie internetowej www.3M.com lub obserwując kanał firmy na Twitterze pod nazwą @3M lub @3MNewsroom.

O 3M w Polsce

3M Poland Sp. z o.o. jest oddziałem międzynarodowego koncernu Minnesota Mining and Manufacturing. W 2016 r. 3M obchodził 25-lecie działalności na polskim rynku. W tym czasie firma zainwestowała w naszym kraju ponad 500 mln USD. 3M w Polsce posiada 4 ośrodki produkcyjne: dwa we Wrocławiu, w Janinowie k. Grodziska Mazowieckiego oraz Rabce. Firma zatrudnia ponad 3 tys. pracowników i oferuje około 10 tys. produktów w ramach 5 grup biznesowych: Ochrona Zdrowia, Produkty Konsumenckie, Bezpieczeństwo i Grafika, Przemysł, Elektronika i Energetyka. Centrala firmy mieści się w Kajetanach k. Warszawy. W czerwcu 2013 r. we Wrocławiu swoją działalność rozpoczęło nowoczesne Centrum Innowacji 3M, przestrzeń, w której firma prezentuje innowacyjne technologie i rozwiązania. Trzy lata później, również we Wrocławiu, koncern uruchomił Centrum Usług Wspólnych 3M na obszar Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, a we wrześniu 2017 r. Centrum Szkoleniowe 3M.

Zaangażowanie i wkład firmy w rozwój polskiej gospodarki zostały wielokrotnie nagrodzone. Na przestrzeni ostatnich lat 3M Poland otrzymał m.in. w 2016 r. wyróżnienie PAIIZ za całokształt działalności oraz Wektor 2016 za współpracą z biznesem i lokalną społecznością, a w 2015 r. odznakę honorową za zasługi dla rozwoju gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej przyznaną przez Ministerstwo Rozwoju. Firma 3M Poland tworzy dla swoich pracowników doskonałe warunki pracy i możliwości rozwoju, czego dowodzi otrzymywanie przez kilka lat z rzędu tytułu Solidnego Pracodawcy czy podwójnego wyróżnienia Great Place to Work® w 2017 oraz 2016 r. Działalność firmy 3M Poland jest doceniana także przez organizacje branżowe. W 2017 r. projekt marketingowy 3M pod hasłem „Starcie Szlifierzy” wyróżniono Brązowym Mieczem KTR. Rok wcześniej projekt ten został nagrodzony przez Związek Firm PR Srebrnym oraz Złotym Spinaczem, a kampania reklamowa promująca naukowe rozwiązania firmy 3M zdobyła brązową statuetkę Effie®.